Boloňské lasagne
- Celková doba 1 hod. 5 min
- 30 min
Příprava - 35 min
Vaření - 0 min
Chlazení
Kompatibilní spotřebiče (1)
Přísady
4 os.
1 Cibule
1 vět. Celer
1 Mrkev
2 pl. Olivový olej
600 g Mleté hovězí maso
1 strou. Česnek
1 vět. Čerstvý tymián
600 g Rajčatové pyré nebo rajčatový protlak
1 čl Muškátový oříšek
40 g Máslo
40 g Hladká mouka
50 cl Plnotučné mléko
Sůl, pepř
10 g Máslo
8 list Čerstvé těstoviny na lasagne
200 ml Smetana na vaření
125 g Strouhaný parmazán
Příprava
Fáze 1 /9
Připravte si boloňskou omáčku. Nakrájejte cibuli na plátky. Řapíkatý celer omyjte a nakrájejte na jemné kostičky. Mrkev oloupejte a nakrájejte na malé kostičky.
Fáze 2 /9
Na velké pánvi rozehřejte olivový olej a osmažte na něm cibuli, aniž by zhnědla. Přidejte na kostičky nakrájený celer a mrkev a orestujte je dozlatova. Přidejte maso, drcený česnek, tymián, sůl a pepř. Opékejte několik minut do zhnědnutí.
Fáze 3 /9
Přilijte 100 ml vody a stěrkou seškrábněte výpek ze dna pánve, aby vznikla šťáva.
Fáze 4 /9
Přidejte rajčatové pyré a muškátový oříšek, zamíchejte a vařte asi deset minut. Dejte stranou.
Fáze 5 /9
Připravte si bešamelovou omáčku: v hrnci rozpusťte máslo. Po rozpuštění přidejte mouku a vymíchejte do hladka. Mléko přidejte najednou a intenzivně šlehejte, aby se nevytvořily hrudky. Dochuťte solí a pepřem. Přiveďte k varu, pak vařte na mírném ohni asi 3 minuty a šlehejte, dokud bešamel nezhoustne. Když je omáčka hladká a krémová, stáhněte ji z plotny a dejte stranou.
Fáze 6 /9
Máslem vymažte zapékací mísu o rozměrech 30 cm x 20 cm. Na dno mísy nalijte 1/3 bešamelu a rozetřete ho. Na bešamelovou omáčku položte 2 pláty lasagní vedle sebe. Lžící přendejte 1/3 boloňské omáčky a rozetřete. Přidejte 1/3 kysané smetany (crème fraiche). Tento postup třikrát zopakujte a nakonec jej zakončete vrstvou bešamelové omáčky. Posypte parmezánem.
Fáze 7 /9
Umístěte zapékací mísu na mřížku a vložte ji do trouby do spodní polohy.
Fáze 8 /9
Přístroj zapněte. Zvolte program BAKE (pečení) při 200 °C a nastavte dobu pečení na 35 minut. Stiskněte tlačítko START.
Fáze 9 /9
Podávejte se zeleným salátem.